Категорії | Всі подкасти

Скелети в шафі №3: янкі проти діксі

Posted on 15 листопада 2010 by Efandy Liunamme

Don Troiani. Southern Cross
Громадянська війна у США, одна з найважливіший війн в історії людства, після якоъ США сформувалися в їх теперішньому образі. Як ми знаємо з підручників – війна вільної Півночі проти рабовласницького Півдня, республіканців проти конфедератів, янкі проти діксі. Янкі перемогли й рабовласницво в Штатах було остаточно скасоване на всій території. Але чи все так просто? Чому негри воювали на стороні Півдня? Чому південці отримували стільки перемог в перші роки війни? Врешті, чому жителі південних штатів досі почуваються завойованими й називають цю війну не “громадянською”, а “боротьбою з північною інвазією”? Про це та багато інших скелетів в американській шафі ми говоримо в цьому випуску нашого кухонно-історичного шоу.
Картина – Don Troiani , “Southern Cross”
Пісня – Hoyt Axton, “Good Old Rebel”

25 Comments For This Post

 1. Гал Says:

  дуже цікаво, хлопці, дякую)) як побажання від постійного слухача, присвятіть, будь ласка, одну зі своїх програм Ірландії))

 2. Efandy Liunamme Says:

  Маєш добре чуття. Якраз наступний випуск про неї й буде :)

 3. Гал Says:

  у мене з ними особливий зв”язок)) Тоді таке особливе професійне прохання ще, вирішіть, будь ласка, одвічну суперечку ірландців і шотландців, хто ж все таки першим придумав віскі!))

 4. Наталья Says:

  (…і ці люди не дозволяють нам робити нерегулярні подкасти!…)

  Дуже, дуже сподобалося цього разу: все – і пісня, і малюнок, і дует ведучих на одному подиху і в гарному ритмі, без беків-меків. Таке враження, що вони самі захопилися і забули про запис.

  Щодо тем: хотілося б почути ваші варіації на теми: з історії України – махновство, з світової – суфізм.

  (тут сидить читач, каже що і від нього дяка)

 5. radiomotyviv Says:

  дякую:)

 6. NewUkie Says:

  Пізнавально, цікаво подано. Також цікаво спостерігати над акцентами, які європейці (українці) ставлять розмовляючи про Америку, довкола яких міфів протовжують танцювати :) Це я про те, що в Америці таку програму зробили б з зовсім іншими наголосами, розмови про расизм велися б більш сміливо, в т.ч. зачепили б можливо і чорний расизм, і ширше відкрили б відношення чорних громад Півдня… фантазую. Можливо це добре, що є свій формат подачи інформації. Не впевнений, що посилання потрібно робити на переозвучені фільми, чому б людям, що цікавляться сабжем не дивитися фільми про Америку в оригіналі? Загалом я заздрю, мені подобаються ось такі тематичні, розумні, освітні, змістовні подкасти. Отримав задоволення, дізнався нового. Пісня напочатку зробила велику справу. Дякую.

 7. NewUkie Says:

  … Мені також цікаво було б почути про участь в громад. війні західних штатів, у вас про це практично нічого. Каліфорнія, Орегон, штат Вашингтон. Це, доречі, може дуже допомогти розуміти американців. На техасців, мені здається, дуже вплинула та громад. війна і зараз вони тримаються якось особняком, сильними і незалежними.

  Як варіант буду вдячний за посилання де почитати про це англ. або укр.

 8. Efandy Liunamme Says:

  @NewUkie

  зачепили б можливо і чорний расизм

  Ти іронізуєш чи всерйоз? Бо мені Америка звідси уявляється просякнутою духом невиправної толерастії й одвічного комплексу вини у білих. Помиляюся?

  не дивитися фільми про Америку в оригіналі

  Візьмемо до уваги. Якщо Макс згадає їх оригінальні назви. Якщо ні – нагуглити завжди можна.

  Пісня напочатку зробила велику справу.

  Яку?
  Цікаво, як би ти відгукнуся про неї, якби жив не на нейтральній території, а в самих США, серед носіїв культурної пам’яті тої війни.

  почути про участь в громад. війні західних штатів

  То ве хіба на якийсь наступний епізод. А от про почитати – то попрошу Макса відписатися тут в коментарях.

  @Наталья

  (…і ці люди не дозволяють нам робити нерегулярні подкасти!…)

  Mea culpa, крити нічим. Макс вже теж на мене скоса поглядав, бо цей випуск ми записали вже кілька тижнів тому. Але записую подкастів останнім часом значно більше, ніж маю сил до їх обробки.

  з історії України – махновство, з світової – суфізм

  Махновство точно зробимо, суфізм – якщо Макс потягне. Він спец по юдаїці, все-таки. Але спитаюся.

  (тут сидить читач, каже що і від нього дяка)

  Йому велика дяка за увагу до наших скромних балачок.

  @Гал

  хто ж все таки першим придумав віскі!

  З’ясуємо. А я й не знав, що така суперечка існує. Себто не підозрював, що ірландці теж на це претендують. Видно, шотандські піарники домоглися свого в мояму випадку :)

 9. NewUkie Says:

  @NewUkie зачепили б можливо і чорний расизм
  Ти іронізуєш чи всерйоз? Бо мені Америка звідси уявляється просякнутою духом невиправної толерастії й одвічного комплексу вини у білих. Помиляюся?

  Американські подкастери люди дуже вільнодумні. Комплексу я зараз не спостерігаю, є глибоке розуміння, що расизм це непристойно. Причому расизмом сміливо називають і ксенофобію, і дикий націоналізм. Це, здається, лише в Україні копаються в різиці між різними визначеннями одного й того ж по природі явища. Але в історчному контексті американці б поговорили про настрої, які панували серед рабів. А там, я десь чув, були такі антагоністичні настрої і аж до расистських.

  @NewUkie Пісня напочатку зробила велику справу.
  Яку?

  О, просто переключила пісня, причому всіх: і мене як слухача, і навіть на вас в студії очевидно вплинула, бо там було все і несподівано ірландські ритми, і жорсткий бойовий текст, настрій войовничий, конфліктний.. Це дуже сильно підсилило картинку сприйняття.

  Цікаво, як би ти відгукнуся про неї, якби жив не на нейтральній території, а в самих США, серед носіїв культурної пам’яті тої війни.

  Американці, мені здається, доволі толерантно ставляться до історії, до війни. Це європейців кидає від нацизму, до радикального антифашизму і назад… А американці поспіщають жити. Якщо хтось співає бойову пісню в марші або в подкасті на історичну тему – це одне. Якщо б під таке примусили марширувати дітей в школі чи крутили по FM станції це було б rude, weird аж до по мармизі отримати, якщо робиться це з викликом. Але назагал до історії набагато більше терпіння… можливо тому, що у них є гарний демократичний стрижень в який вони вірять і розуміють, що все інше “згине як роса на сонці”.

 10. NewUkie Says:

  Efandy, виявилося, що у мене немає доступу до форматування своїх коментарів, тому, будьласка, відформатуй.

 11. Maks Says:

  От і на що відповідати спочатку?

  Якщо про фільми , то найкраще, що існує англійською про цю війну- “Gods & Generals” , качається без проблем. Але “Геттисберг” – теж дуже і дуже непогано.
  Щодо толерантності в Америці: так, там в кожному штаті Півдня стоять пам’ятники південним героям, нещодавно ховали кістки екіпажу першого підводного човна “Ханлі” – при великій кількості народу, з прапорами Конфедерації. Але деякі теми не є присутніми в публічному просторі, зокрема ця:
  “зачепили б можливо і чорний расизм”
  Окупаційний режим федералів та поведінка звільнених негрів на Півдні в кінці і після війни не надто обговорюється саме через терор з боку останніх (я маю на увазі ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНИЙ формат обговорення, а не ресурси типу Southern Partisan чи сайти, близькі до Клану).
  З книжок про війну … ну люди, ви ж не будете качати і штудіювати всі томи “Battles & Leaders”? Є доступна толкова “The Day of Confederacy”, російською мовою пошукайте Кирила Маля, теж є в мережі.

  Дуже дякую за комменти.

  ПС. Помітив помилку, У.Грант володів рабами не до Декрету про звільнення, а до кінця війни. ТАК само, як і решта рабовласників Півночі. Декрет стосувався тільки Півдня.

 12. Maks Says:

  ППС.А якщо вже фільм в перекладі качати, то краще звідси.
  http://www.fast-torrent.ru/film/bogi-i-generalyi.html

 13. NewUkie Says:

  Взагалі… чим більше я дізнаюся про американців (особливо з заходу і півдня) тим менше я можу їх пояснити словами :) Одне для мене зараз незаперечно – ці симпатичні і толерантні люди заслужили бути на вершині цивілізації.

 14. Maks Says:

  NewUkie, яку саме цивілізацію ви маєте на увазі? Тієї, уособленням якої була Конфедерація, вже немає. А янки та їх ментальність – це дійсно наше сучасне всьо.
  ПС. НЕ качайте “Gods&Leaders” в російському перекладі, а якщо скачали – майте на увазі, що т.з переклад ВЗАГАЛІ не має ніц спільного з оригінальним текстом.

 15. Станіслав Says:

  >NewUkie, яку саме цивілізацію ви маєте на увазі?

  Нашу рідну Західну Цивілізацію (Western Civilization), та яка є наймогутнішою зараз. А яку ще?

  >А янки та їх ментальність – це дійсно наше сучасне всьо.

  Макс, де Ви спостерігаєте цю цивілізацію? Я можу назвати декілька районів в м. Калгарі, пару районів в м. Півд Сюррей де “цивілізацію янкі” можна спостерігати з певним наближенням в Канаді (враховуючи, що це переважно західні янки, а не ті, що в Ню Йорку). Голівуд це вже мало янки, Техас… ну Ви самі знаєте, а де ви їх спостерігаєте в Україні?

 16. Maks Says:

  Наша рідна Western Civilization? Я Не вважаю її єдиною по-перше (навіть на рівны Європи спостерерігаємо серйозні ментальні і цивілызаційні відмінності нпр. між католицькими і протестантськими країнами. По друге, ваша ВЦ останні 60-70 р. розвивається під знаком Штатів, якщо б у 1861-65 все склалося інакше – і цивілізаційні орієнтири були б іншими. А так…if you so clever – show me your money, money talk – bullshit walk та інші цінності характерні для ЯНКІ . По третє…подкаст в т.ч про те, що на Півдні та Півночі перед війною сформувалися два абсолютно відмінні суспільства, і дві нації, два способи господарювання… “Два мира – два способа жизни” :-)

 17. Станіслав Says:

  Макс, ми з Вами загралися в історію… Робити такі висновки про різницю янкі і діксі сьогодні не має ніякого практичного сенсу в контексті дискусіі двох украінців на цивілізаційну тематику. Мільйони американців ЖЕРТВЕНно працюють на те, щоб витягнути цей світ з багна феодалізму, більшість з нихя думаю ніколи і не чули про ті приказки,які так щедро приписують ім у 3му світі. Та й сам термін 3й світ це з пострадянського ящика, двже рідко таке почуєш на амер канс кому аналітичному ТБ. Я б залюбки більше говорив про Америку, Канаду, про Півн Європу -звідки витоки і украінства…. Це наша цивілізація,легка для украінця, не візантійська… наша.

 18. Maks Says:

  Не можу погодитися. Дискусії про характер війни, розробки на тему IF-history – це американська традиція. Я всього лише намагався їй слідувати. В історію я не граюся, я нею займаюся. Приказки ніфіга не приписані, сам чув і читав.
  Ну а про практичний сенс будь-яких історичних дискусій…самі розумієте:-)

 19. Станіслав Says:

  Звісно, зпдежить від кола спілкування і цілкои припускаю, що в навкллоістооичних колах зручно використовувати такі харАктерні штампи. Але якщо ви average Joe, звичайний спостерігач, який знає американців ппо роботі, зустрічає іх в кавярнях і магазинах, то швидко переконуєшся, що це відкриті толерантні люди, прості і готові допомогти… які побудують нормальне суспільство де б не жили… вони не корумпованв, не жадібні, не фанатики релігійні… нормальні і трохи більше.

 20. Efandy Liunamme Says:

  Ой, про “не візантійська… наша” ми мусимо окремо поговорити. Бо погодитися ніяк не можу. Українці – православні, православні – візантійці. Трохи по-іншому, ніж росіяни, але таки візантійці. Те, що ти себе не ідентифікуєш з візантійщиною, не дає тобі підстав приписувати це всьому народу.
  Але це тема для окремої дискусії. Скайп же ніхто не скасовував, правда? ;) Якщо Макс не буде проти такої теми, залишиться вибрати час… Мені здається, ви би чудово знайшли мову в ефірі. А я відлиняю від роботи й тільки на техніці посиджу :)

 21. Станіслав Says:

  Efandy, заплануй собв, бдлска, дзвоник мені в студ в неділю по Скайпу. Було б дуже цікаво поговорити саме в ефірі. Бажано попередити.

 22. Efandy Liunamme Says:

  Я вже давно хочу так зробити. Біда в тому, що скайп в мене на роботі, а вдома gprs-модем, швидкості якого недостатньо (пробував). І до кінця грудня, схоже, вирватися в неділю в офіс мені не вдастся – вихідні забиті не-дзигівськими проектами. Крім того я досі понуро звучу в прямому ефірі; все, що ти чуєш – наслідок досить ретельного редагування і вирізання своїх тупняків. Давай якось розімнемся в будній день з Максом в запис, а там якщо добре піде, то можна буде без страху приходити й в ефір?
  BTW О котрій по Києву ти виходиш в ефір?

 23. Станіслав Says:

  Не проблема, я можу зателефонувати зі студіі. Передай на мило телефон. Час і інші деталі на сайті радіокпсту. Див Проект, Ефір.

 24. Maks Says:

  Efangy, нормальна швидкість інету є в мене.

 25. Efandy Liunamme Says:

  Цієї неділі не вийде точно, а наступного разу постараюся приєднатися.

1 Trackbacks For This Post

 1. Tweets that mention Скелети в шафі №3: янкі проти діксі | podcaster.org.ua -- Topsy.com Says:

  [...] This post was mentioned on Twitter by Natalya Mrsh, Андрій Іздрик. Андрій Іздрик said: Кухонно-історичне шоу "Скелети в шафі". Вип. № 3: янкі проти діксі. Громадянська війна в США http://bit.ly/aFHAAP [...]

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Subscribe without commenting

РОЗРОБНИКИ

Switch to our mobile site